chesteyn انرژی بازار توافق افزایش میلیون

chesteyn: انرژی بازار توافق افزایش میلیون آمریکا وست تگزاس اینترمیدیت بین الملل

گت بلاگز وب‌گردی ترامپ به دنبال چیست؟ , پول، جنگ، تروریسم

“مثل گاو شیرده‌ای است که تا شیر داشته باشد آن را می‌دوشیم” این شاید یکی از عالی ترین جملات ترامپ در رابطه با عربستان باشد که به خوبی نیتش را در سفر به عربست

ترامپ به دنبال چیست؟ , پول، جنگ، تروریسم

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، ترامپ بالاخره پایش را از آمریکا بیرون گذاشت و نخستین سفر خارجی خود را به عنوان چهل و پنجمین مدیر جمهور ایالات متحده شروع کرد؛ سفری که همانند بسیاری دیگر از کارهای او در آن تلاش شده است تا از چارچوب های عادی خارج باشد. ترامپ علی رغم اسلاف خود به پاریس، لندن یا تورنتو نرفت؛ او با شعار مبارزه با تروریسم، صلح و گفت وگو بین ادیان سفرش را با کشوری شروع کرد که به اذعان خود آمریکایی ها مهد تروریسم نوین است و خاستگاه افراط گرایی قدیم.

عبارات مهم : آمریکا
ترامپ در ادامه سفرش به فلسطین اشغالی می رود تا با نتانیاهو راه های رسیدن به صلح را بررسی کند و از آنجا راهی واتیکان می شود تا از برابری همه انسان ها و ادیان سخن بگوید و در آخر به سیسیل می رود و در میان بزرگان اقتصاد دنیا جهت توزیع عادلانه ثروت در دنیا به ایراد نطق می پردازد! اینکه در ابتدا گفته شد که سفرش ملغمه ای از جمع اضداد هست، به همین خاطر است.

در همین ابتدا باید گفت مقاصدی که ترامپ جهت این سفر گزینش کرده یا مسائلی که به آن خواهد پرداخت با اهداف اعلام شده است و کارنامه گذشته ترامپ کاملا متناقض هست؛ ترامپ مبارزه با تروریسم را در عربستان می جوید، در فلسطین اشغالی و در کنار نتانیاهو به دنبال صلح است و در واتیکان از ایده برابری ادیان و آزادی دفاع می کند.

سفر چند روزه ترامپ از چند بعد قابل بررسی هست؛ بعد داخلی که زیاد افکار عمومی در آمریکا را نشانه گرفته، بعد نظامی و امنیتی که در آن به دنبال راضی نگه داشتن اعراب و البته تامین امنیت اسرائیل است و بالاخره مسائلی مالی که شاید بتوان آن را مهمترین نشانه ترامپ خواند.

ترامپ نخستین سفر خود را به عنوان یک سفر دینی شروع کرده که جهت افکار عمومی در آمریکا یک پدیده تازه هست. او به پایتخت های اروپایی هم پیمان آمریکا نرفت بلکه به عربستان مهد شروع اسلام رفته است و از آنجا به قدس اشغالی به عنوان مقدس ترین شهر یهودیان خواهد رفت و در مقصد بعدی واتیکان را گزینش کرده؛ پایتخت مسیحیت؛ در واقع ترامپ درصدد القای این تفکر به مخاطبان داخلی خود است که او به دنبال گفت وگو بین ادیان و تعامل میان اندیشه های متفاوت است که با کارها عملی ترامپ در زمینه نژادپرستی و به خاص اسلام هراسی در تضا کامل هست، یادمان نرفته که او همان کسی است که پیش از ریاست جمهوری در کمپین های تبلیغاتی و بعد از ورود به کاخ سفید بارها بر مسلمانان تاخت و آنها را تروریست خواند و آن محدودیت های جنجالی را جهت اتباع 7 کشور مسلمان ایجاد کرد.

تدارک گسترده جهت دیدار ترامپ با رهبران کشورهای اسلامی و تعداد قابل توجه شرکت کنندگان (رهبران 55 کشور عربی-اسلامی) در این نشست به خوبی نشان می دهد که واشنگتن تا چه میزان به آن به عنوان عاملی که باعث می شود نظر ها راجع به ترامپ و مقوله اسلام هراسی اش عوض کردن کند، حساب باز کرده هست. ترامپ مسلمانان را تروریست می خواند و از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری می کند و حال قرار است در ریاض جهت رهبران کشورهای اسلامی افاده فضل کند و راه های مقابله با “افراط گری اسلامی” را بررسی کند.

مساله دوم این تناقض همان طور که پیشتر هم گفته شد گزینش عربستان به عنوان نخستین مقصد سفرهای خارجی ترامپ هست. عربستان بنابر آمار و اعلام نهادهای حقوق بشری جهانی یکی از سیاه ترین سابقه ها را در زمینه حقوق بشر دارد. تعداد اعدام ، سرکوب آزادی رسانه، فقدان قدرت مردم در تعیین سرنوشت، جنگ افروزی، حمایت پنهان از جریان های رادیکال همه و همه بخش هایی از موارد نقض حقوق بشر در عربستان هست؛ عربستان طرفی است که جنگ خونین یمن را به راه انداخته و هزاران غیرنظامی را مستقیم یا غیرمستقیم به کام فوت کشانده هست. حال ترامپ در این سفر قرار است توافقی به ارزش 110 میلیارد دلار را با سعودی ها جهت فروش سلاح و مهمات امضا کند؛ توصیه جالب در این توافق نادیده گرفته شدن حقوق بشر و توجه به امنیت اسرائیل است.

در بسته پیشنهادی آمریکا جهت عربستان انواع موشک و بمب که در حال حاضر تنها محل استفاده از آنها یمن است در نظر گرفته شده است هست، کشتی های جنگی جهت تقویت توان سعودی ها در بسط سیطره خود بر دریای سرخ و به تبع آن تقویت محاصره دریایی یمنی آمده است و سامانه های ضد موشکی جهت کاستن از نگرانی های ریاض از توان موشکی ایران، همه اینها در این ابر قرارداد نظامی است ولی از جنگنده اف 35 که سعودی ها آن را در رویاهای خود می بینند و دست کم بر روی کاغذ می تواند امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد، خبری نیست.

این کمک آشکار ترامپ به سعودی ها نه تنها باعث زیاد کردن حملات آنها به یمن از لحاظ کمی خواهد شد بلکه یک حمایت معنوی بسیار نیرومند جهت عربستان است که دست خود را در سرکوب حوثی ها در یمن بازتر ببیند. همین نظر ترامپ که منافع آمریکا را در اولویت همه چیز و حتی جان هزاران انسان قرار داده یقینا باعث کشته شدن تعداد بیشتری انسان در یمن و چه بسا نقاط دیگری در دنیا شود.

انگیزه اقتصادی یکی دیگر از نیرومند ترین دلایل ترامپ جهت رفتن به عربستان هست؛ علاوه بر توافق 110 میلیاردی دلاری فروش سلاح، عربستان و عده سرمایه گذاری 45 میلیارد دلاری در اقتصاد آمریکا را نیز داده هست؛ در واقع ترامپ در این سفر به وعده های خود جهت دوشیدن عربستان به خوبی عمل کرده است.

ترامپ بعد از عربستان راهی اسرائیل می شود تا مذاکرات صلح خاورمیانه را احیا کند؛ دو مانع بزرگ یا بهتر بگویم تناقض بزرگ در این مسئله نیز به چشم می آید؛ اول موضع ترامپ جهت انتقال سفارت آمریکا به قدس است که از خطوط قرمز فلسطینیان است و دوم گزینش دیوید فریدمن، به عنوان سفیر ایالات متحده در قدس. فریدمن در میان دیپلمات های آمریکا یکی از نزدیک ترین افراد به اسرائیل و از حامیان پروپاقرص انتقال سفارت آمریکا به قدس است که در این زمینه حتی گوی سبقت را از ترامپ هم ربوده هست. به این عنوان قدرت نفوذ بالای جارد کوشنر، داماد یهودی ترامپ را نیز باید اضافه کنیم.

در واقع باید گفت که علاوه بر خود ترامپ که یکی از جدی ترین مدیر جمهورهای آمریکا در دفاع از اسرائیل هست، اطرافیان و تیم او جهت تعامل با قضیه فلسطین نیز تقریبا همه از دشمن های قسم خورده فلسطینیان هستند.

ترامپ در آخر سفر خود به واتیکان می رود تا ایده گفت وگوی ادیان خود را تکمیل کند و از آنجا راهی سیسیل می شود تا در نشست 7 اقتصاد برتر دنیا شرکت کند؛ این نشست ترامپ نیز همانند دیدارهای پیشین او خالی از ابهام نیست. او در حالی که شعار “اول آمریکا” را سرلوحه کار خود قرار داده، در نشست های اقتصادی، بسیار زیاد از سلف خود توانش را جهت تامین منافع ایالات متحده به کار می گیرد تا جایی که حتی کار به سهم آمریکا از بودجه شرکت ملل و نهادهای امداد رسان جهانی هم کشیده شده است است که عمدتا جهت کمک به بحران های بزرگ انسانی در دنیا تخصیص داده شده است داده می شود. مقامات آمریکایی بارها از تلاش خود جهت کم کردن هزینه های آمریکا در این زمینه سخن گفته اند و اینکه بتوانند بخشی از وظایف خود را به گردن دیگر قدرت های اقتصادی بیندازد.

درست است که شاید ترامپ به همه اهداف اعلام شده است و نیات واقعی خود در این سفرها دست نیابد، ولی تاریخ دنیا نشان داده که هرجا پول و قدرت کنار هم باشند باید جانب احتیاط را نگه داشت.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آمریکا | تروریسم | سعودی ها | اسرائیل | عربستان | آمریکایی | مقامات آمریکا | مبارزه با تروریسم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog